Śledzenie DPD – gdzie jest moja paczka?

Śledzenie paczki to temat przewodni wszystkich klientów firm kurierskich, którzy odbierają paczki. Kurierzy pracują w godzinach pracy większości z nas, więc często się zdarza, że dostawa następuje w czasie, gdy nie ma nas w domu lub mieszkaniu. Firma kurierska DPD Biała Podlaska najczęściej wysyła powiadomienia mailem i sms-em o planowanym czasie doręczenia (najczęściej jest to okienko dwugodzinne) wraz z numerem telefonu do kuriera doręczającego.

Jeśli nie otrzymałeś/-aś takiej wiadomości, a czekasz na paczkę, wystarczy zadzwonić na infolinię DPD. Przywita Cię irytujący bot (chyba ma na imię Ewa), która sprawdzi, czy na Twój numer telefonu jest zarejestrowana przesyłka i jaki jest jej status. Jeśli przesyłka jest w doręczeniu oznacza to, że kurier ma Twoją paczkę w aucie i tego samego dnia będzie ją doręczać. Jeśli jednak Twoja przesyłka jest w statusie „w oddziale DPD”, a jest już przynajmniej 9 rano, to znaczy, że dziś ona do Ciebie już nie dotrze. Najbliższy Białej Podlaskiej oddział DPD jest w Siedlcach, a kurierzy naszego rejonu odbierają paczki z sortowni w Siedlcach najpóźniej do 8 rano – wtedy wszystkie paczki „na samochodzie” są zeskanowane i otrzymują status „w doręczeniu”.

Status przesyłki możesz też sprawdzić samodzielnie przez internet wchodząc na stronę śledzenia DPD (DPD tracking) przez link: https://tracktrace.dpd.com.pl/findParcel – uwaga, ten link często się zmienia, więc jeśli już nie działa, warto „wygooglować” nową stronę śledzenia DPD. Do tego KONIECZNIE musisz znać numer przesyłki – bez tego ani infolinia DPD, ani Ty sam/-a nic nie zdziałasz. Numer przesyłki otrzymasz od nadawcy – czy to sklepu internetowego, czy to od sprzedawcy Allegro, czy osoby, która bezpośrednio nadawała paczkę w punkcie DPD Pickup.

Jeśli status przesyłki nie jest jasny, znów warto wybrać 22 5775555 i pogadać chwilkę z botem – Ewa powie, co ma do powiedzenia, po czym należy poprosić o rozmowę z konsultantem. Bot powie, że nie może Cię w tej chwili połączyć z konsultantem, ale koniecznie wtedy powtórz jeszcze raz, że chcesz rozmawiać z konsultantem – wtedy system przełączy Cię do żywej osoby.

Paczki DPD nadane jednego dnia roboczego o względnie wczesnej porze (zależy od tego, kiedy kurier DPD zbiera paczki z punktów do nadania) powinny zostać doręczone kolejnego dnia roboczego. Po drodze jednak przytrafiają się wypadki losowe:

  • Jeśli status paczki pozostaje taki sam – numer listu przewozowego wygenerowany, przesyłka jeszcze nienadana – sprzedawca nie nadał jeszcze paczki lub kurier nie zeskanował paczki przy odbiorze i być może odnajdzie się nagle w oddziale. Najczęściej jednak to sprzedawca jest winny sytuacji, bo paczka nie została fizycznie nadana. Warto więc wtedy skierować swe kroki (lub telefon) do osoby, która wysyłała towar.
  • Jeśli status przesyłki to „w oddziale” w dniu, gdy ma być dostawa – przesyłka mogła zostać źle przesortowana między oddziałami i jest teraz w innej części Polski. Zdarza się. Wróci do Ciebie kolejnego dnia roboczego.

Kurierzy DPD Biała Podlaska nie jeżdżą w soboty za wyjątkiem paczek dodatkowo płatnych, które mają być doręczone w sobotę. Jeśli więc Twojej paczce zdarzy się wypadek losowy w piątek, otrzymasz ją dopiero w poniedziałek. Bez złudzeń. W takim przypadku ani oddział kurierski, ani żaden z punktów DPD Pickup w Białej podlaskiej czy innej części Polski nie pomoże ani nie ma żadnej mocy sprawczej. Nie mamy też listy telefonów do kurierów. DPD zastrzega sobie czas wysyłki do 48 godzin w dni robocze, więc mimo tego, że paczka dociera najczęściej kolejnego dnia roboczego, kolejny dzień pozostaje w zapasie na czas nieprzewidzianych okoliczności.